Rodzaje tynków wewnętrznych- gipsowy czy tradycyjny

Rodzaje tynków wewnętrznych- gipsowy czy tradycyjny

Na rynku znajdziemy dwa podstawowe rodzaje tynków: cementowo wapienne (zwane też tradycyjnymi) i tynki gipsowe. Który wybrać? Na czym polegają podstawowe różnice i jakie są główne cechy obu tych produktów?Tynki cementowo wapienne czyli tradycyjne zaleca się stosować w miejscach suchych, ale też dobrze funkcjonują w miejscach o podwyższonej wilgotności.

Z uwagi na trwałość tego rodzaju tynku wskazane jest stosowanie go w miejscach o podwyższonym ryzyku uszkodzeń mechanicznych (przedpokoje, ciągi korytarzowe). Produkty te są także idealnym rozwiązaniem gdy zachodzi konieczność wyrównania krzywizn ścian murowanych. Pamiętać należy, że ściana będzie miała jednak chropowatą, szorstką strukturę i na pewno będzie wymagała dodatkowego wygładzenia. Opcjonalnie- tynki cementowo wapienne świetnie sprawdzą się jako dobre podłoże do wszelkiego rodzaju okładzin- pod tapetę czy popularne ostatnio płyty betonowe. Zwykle nanoszone są jednowarstwowo, można nakładać je zarówno ręcznie jak i maszynowo.
Jaką przewagę ma tynk gipsowy? Przede wszystkim- dzięki jego zastosowaniu uzyskasz jasne, gładkie i gotowe do malowania powierzchnie ścian. Minusem jest jednak zdecydowanie niższa odporność na uszkodzenia, wodę i trwałe zawilgocenie. Skąd więc popularność? Tynki gipsowe mają opinię zdrowych i ekologicznych. Według informacji producentów- gips wytwarza przyjazny dla człowieka mikroklimat. Gładka powierzchnia ścian i sufitów bez potrzeby dodatkowego stosowania gładzi to także duża przewaga nad tynkami tradycyjnymi, a pokryte gipsami powierzchnie można wykończyć samą już tylko farbą. Jasny kolor tynków gipsowych pozwala też na uzyskanie białych ścian mniejszym nakładem.Pamiętajmy o możliwości i korzystajmy z konsultacji z fachowcami- kierownik budowy czy konsultant sklepu na pewno podzielą się swoją wiedzą i wskażą wady i zalety obu rozwiązań.

Zobacz: Tynki cementowo-wapienne Kraków | Inside-system.pl

Comments are closed.