Systemy wynagradzania a motywacja

Systemy wynagradzania a motywacja

Wiele można by napisać na temat tego jak wygląda, a jak powinna wyglądać odpowiednia motywacja pracowników w miejscu ich pracy. Nie ma co jednak ukrywać, że poza szeregiem różnych zależności, najważniejsze jest wynagrodzenie. Jeżeli chodzi o systemy wynagradzania, to jest ich sporo. Najbardziej popularnym jest na pewno płatność za miesiąc ciągłej pracy.

To daje pracownikowi sporą stabilizację, jednak niezbyt dobrze wpływa na jego motywację, wie bowiem, że wypłatę dostanie niezależnie od wszystkiego, czy będzie starał się mniej czy bardziej. Nieco bliźniaczym modelem wynagrodzeń jest stawka godzinowa uzależniona od tego, ile pracownik czasu spędza w pracy, to jednak sprawdza się tylko w niektórych zawodach, a konkretnie w tych z nienormowanym czasem pracy, gdy czasami trzeba dać z siebie więcej, a czasami mniej, zależnie od wymagań. Popularna jest także praca na akord, gdzie pracownik otrzymuje takie wynagrodzenie, ile konkretnie pracy wykonał, czy chodzi tu o świadczenie usług, czy też o produkcję różnego typu towarów. Ten model zapewnia szybką pracę, jednak może się ona odbijać na jakości, jako że pracownik nie ma żadnego zabezpieczenia i zależy mu tylko na jak najszybszym działaniu.

Spotykane są również systemy wynagradzania premiowe, gdy część wynagrodzenia jest stałą, niezależną od wszystkiego podstawą, a druga część jest premią zależną od osiąganych wyników. Taki model wydaje się być najbardziej optymalny i łączący zalety wszystkich wcześniejszych modeli. Nic więc dziwnego, że wielu pracowników, jak i pracodawców go sobie ceni.

Comments are closed.